Przejdź do treści

Szkolna turystyka

Działalność w tym zakresie przybierała różne formy. Organizowano wycieczki piesze, statkiem białej floty, autokarowe (fundowane przez PŻM) oraz kolejowe. Uczniowie klas pierwszych po rozpoczęciu roku szkolnego brali udział w wycieczkach po Szczecinie u jego okolicach. Przez dwie godziny pływali po porcie, poznając jego pracę i urządzenia. Odbywając wycieczki do Świnoujścia składali wizyty na największych statkach PŻM, które nie mogły wpływać do szczecińskiego portu. W celu poznawania piękna naszego kraju organizowane były wycieczki do Poznania, Warszawy, Kłodzka, Włocławka, Torunia, Łodzi, Krakowa, Wieliczki oraz do Trójmiasta, wraz ze zwiedzaniem zamku w Malborku. Co roku organizowano także wycieczki szlakiem walk oręża polskiego i męczeństwa Polaków. Wymienić należy w tym miejscu Siekierki, Gozdowice, Trzeszczyn, Stutthoff czy Wał Pomorski. W 1975 r. uczniowie LM reprezentowali szkolnictwo województwa szczecińskiego na Ogólnopolskim Zlocie Pracy Młodzieżowej w Głogowie. Utrzymywano również kontakty z młodzieżą serbołużyckąNRD. Kilkakrotnie uczniowie LM gościli w NRD zwiedzając takie miejscowości jak: Drezno, Miśnia, Berlin, Budziszyn, Cottbus, Goerlitz. Opiekowali się grobami polskich żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Prenzlau. Trzeba tutaj również dodać, że dzięki praktykom morskim odbywanym na statkach eksploatowanych w PŻM, uczniowie klas III w czasie postoju w obcych portach poznawali historię i kulturę danego kraju. Do innej formy turystyki należy zaliczyć rejsy żeglarskie, jakie odbywali uczniowie pod kierunkiem jachtowego kapitana ż. w. mgr Zdzisława Paski. Dzięki rejsom żeglarskim uczniowie poznawali NRD (Warnemuende, Rostock, Stralsund, Sasnitz, Greifswald), Związek Radziecki (Tallin, Ryga), Finlandię (Helsinki, Turku, Hanko, Borga), Wyspy Alandzkie, Szwecję (Sztokholm, Kalmar i Visby), Danię (Kopenhaga), RFN (Kilonia), Islandię (Reykjavik), Wyspy Owcze. W ramach Operacji Żagiel uczniowie LM zwiedzili takie kraje jak: Holandia, Anglia, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, Bermudy, USA (New Port i New York).

Zwieńczeniem udziału uczniów LM w licznych wycieczkach były ich wysokie lokaty w różnych turniejach wiedzy turystycznej. Zajmowali np. I-sze miejsca w następujących konkursach organizowanych dla szkół średnich województwa szczecińskiego:
1) Zabytki architektury Szczecina
2) Szczecin – miasto portowe
3) Walory krajoznawcze 12 szlaków Ziemi Szczecińskiej
4) Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc na wycieczkach
5) Szlakiem martyrologii Ziemi Szczecińskiej

Te piękne osiągnięcia uczniowie zawdzięczają mgr Antoniemu Adamczakowi, wychowawcy internatu, który opiekował się jednocześnie szkolnym Klubem Turystyczno -Krajoznawczym. Po jego odejściu ze szkoły również wiele ciekawych inwencji wniósł w rozwój turystyki szkolnej Tadeusz Kowalak.


Opracowano na podstawie danych zebranych przez Pana Dyrektora mgr. Maksymiliana Dunsta oraz książki Bohdana Kowalskiego Na lądzie i na morzu. Liceum Morskie w Szczecinie i Policach 1973-1985.